Nie posiadasz konta? Zwiększ możliwości
Zarejestruj się Premium
Najbliższe zawody:wt, 25 września, 19:00 zamknięcie typowania
SE Dackarna - Smederna (finał Elitserien)

Zakończyliśmy już tegoroczne typowania w ramach serii rozgrywek Drużynowe (1 września), IME (15 września) oraz Pary (20 września). Najskuteczniejszymi graczami okazali się:

w klasyfikacji Drużynowe (6 zawodów: półfinały i finały DMEJ oraz DMŚJ)
1. TheRagbus 1190 pkt
2. Artis619 1135 pkt
3. msz031073 1125 pkt

w klasyfikacji IME (6 zawodów: cztery finały SEC, SEC Challenge, finał IMEJ)
1. monster80 955 pkt
2. Bikabik81 940 pkt
3. gorek79 930 pkt

w klasyfikacji Pary (9 zawodów: trzy imprezy Speedway of Nations, dwa odcinki Speedway Best Pairs, finały MPPK, MMPPK, MEP, DMPJ)
1. LegendaryM 1840 pkt
2. apatorspeedway 1795 pkt
3. Grosar77 1745 pkt

Gratulacje!


wróć do strony głównej
Zanim ruszymy. Co nowego w Typerze? ~Administracja
aktualizowano:
pt, 23 marca, 8:27

Spragnieni żużla? My też. W przerwach na śledzenie wyczynów naszych skoczków, mieliśmy jednak co robić. Zasypaliście nas rekordową liczbą posezonowych ankiet. Zebrane w pdf zajęły łącznie... 22 strony. Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy się wypowiedzieli! Ogólna ocena naszej pracy, jaka rysuje się z Waszych głosów, jest nad wyraz pozytywna, i co tu dużo mówić, mobilizuje do dalszego wysiłku. Mamy już za sobą cztery lata zbierania doświadczeń i budowania, wspólnie z Wami, najbardziej obiektywnego i sprawiedliwego systemu punktacji. To spory bagaż doświadczeń, ale to niczym w silniku żużlowym - nawet kiedy pracuje bardzo dobrze, to wciąż jeszcze można go nieco tu i ówdzie podkręcić.

Pomysły, jakie mieliście zimą, objęły bardzo szerokie spektrum zagadnień. Od technicznych (np. idących w stronę większej interaktywności i "uspołecznościowienia" Typera), poprzez finansowe (pakiety Premium, ich wpływ na grę oraz ceny) do stricte "sportowych", czyli liczby typowań i systemu punktowania meczów. Tradycyjnie wiele się wzajemnie wykluczało. Na przykład "dodajcie ligi angielską, szwedzką (a nawet rosyjską)" vs "żadnych lig poza polskimi!". Podobnie z liczbą punktów za poszczególne typowania czy opinią, które zawody (indywidualne czy ligowe) powinny stanowić większy procent zdobyczy punktowej w ujęciu całorocznym.

Pora na konkrety. Po analizie zadecydowaliśmy, co następuje:

1. Dodanie typowań 2. PLŻ

Ten postulat przewijał się w wielu ankietach. W poprzednich latach - przypomnijmy - zaczęliśmy tylko od Ekstraligi, GP i DPŚ (2014), potem doszła także 1. liga, następnie obie niższe ligi połączono, a i w ubiegłym roku jeszcze zimą nie było gwarancji, że ta 2. liga wskutek problemów finansowych niektórych klubów wystartuje w jakimś sensownym kształcie. Obecnie wydaje się, że najniższa klasa rozgrywkowa okrzepła. Popracowaliśmy zimą, dopisaliśmy kilka kilogramów kodu i technicznie jesteśmy gotowi, by nową ligę dodać. Zdajemy sobie jednak sprawę, że ankiety wypełniła tylko część z Was. Dlatego od 20 marca na stronie głównej wisi ankieta w tej sprawie. Tak jak zagłosujecie - tak zrobimy. Prosimy tylko o jedno - o przemyślaną decyzję. Żeby we wrześniu te same osoby, które zagłosowały na TAK nie narzekały, że Typer się popsuł, bo 250 imprez w sezonie to zdecydowanie za dużo. I nikt tego tempa nie wytrzyma.

2. Dodanie typowań lig zagranicznych

Tutaj zdecydowaliśmy się na nieco większą ostrożność. Niektórym typowanie od poniedziałku do niedzieli sprawi dużą satysfakcję, ale nie wszystkim. Nie wszyscy mają tyle czasu, nie wszyscy interesują się dogłębnie żużlem w Anglii, nie wszyscy wreszcie mają smartfony, żeby "za pięć dwunasta" szukać, kto w jakim składzie wystąpi. Znamy historie typerskich konkursów, które rozsypały się właśnie wskutek nadmiernego rozdęcia. Nie chcemy wylać dziecka z kąpielą. Dodamy - owszem - mecze z Anglii i Szwecji, ale będą to wyłącznie najważniejsze spotkania. Takie, które również w Polsce budzą bardzo duże zainteresowanie; które będą w TV i które są tzw. meczami o wszystko. Nie będzie ich wiele.

3. Obniżenie punktacji za remis w meczu ligowym z 300 do 250 pkt.

Zaczynaliśmy od 400 pkt w 2014 roku. W kolejnym roku było 350, a w 2017 już tylko 300. I chociaż wielokrotnie za pomocą twardych faktów pokazywaliśmy, że notoryczne "polowanie na remisy" nie pozwala wygrać Typera, amatorów i tak nie brakowało, a wysokość remisowej punktacji wielu z Was wskazywało jako pierwszy element do korekty. Przychylamy się. Jeśli dwukrotne 45:45 w jednym sezonie w derbach Lubuskiego nie powtórzy się przez najbliższych 40 lat - to już wiecie dlaczego.

4. Podniesienie bazowej punktacji za trafne wytypowanie zwycięzcy meczu ligowego z 50 do 60 pkt.

Gdzieś spadło, więc gdzieś musi wzrosnąć. Zawsze kluczową ideą, jaka nam przyświecała, było premiowanie tych, którzy potrafią trafnie wskazać zwycięzcę danej konfrontacji. To jest osią typerskiego nosa. Bo przewidzieć, czy padnie 50:40 czy 51:39, to - umówmy się - łut szczęścia. I te 50 pkt przez 4 lata zabawy dobrze spełniało swoją rolę. Zimą przeprowadziliśmy jednak analizę, która wykazała, że w sezonie 2017 bardzo wzrosła procentowa liczba punktów, jakie zdobywacie dzięki turniejom indywidualnym lub parowym. To kwestia tego, że w por. z poprzednimi latami tych turniejów jest po prostu dużo więcej.

Poniżej zestawienie obrazujące, jaki procent wszystkich punktów stanowily punkty za typowania ligowe w poprzednich sezonach

2014 - 56%
2015 - 55%
2016 - 58%
2017 - 43%

Jeżeli dojdzie nam 2.PLŻ, ten procent siłą rzeczy wzrośnie. Wraz z omawianą w tym akapicie zmianą, pozwoli to ponownie osiągnąć ok. 60-procentowy udział meczów ligowych w ogólnej punktacji. Bo co do tego, że liga jest solą polskiego speedwaya chyba nikt nie ma wątpliwości.

5. Obniżenie premii za idealne wytypowanie rezultatu ligowego meczu (np. 48:42) z 20 do 10 pkt

Ta premia była efektem Waszych postulatów po sezonie 2016. I nie likwidujemy jej, ale według naszych analiz była ona zbyt wysoka. Jak wyżej - premiujmy przede wszystkim wiedzę i umiejętność przewidzenia kto wygra, a nie szczęście.

6. "VIP mecze" - punktowane x2

To zupełnie nowy pomysł. Zgodzicie się, że są w sezonie imprezy szczególnej wagi. Ot, choćby finał Ekstraligi, mecz o awans do elity, GP na Narodowym czy Finał DMŚ. To one wzbudzają najwyższe zainteresowanie. Nie zawsze w aspekcie czysto sportowym są najtrudniejsze do wytypowania, jednak niemal zawsze gromadzą największą liczbę typów. A więc najtrudniej o wysokie lokaty. Chcemy premiować takie zawody. Wasze punkty zostaną podwojone. Szukajcie na liście typowań znacznika x2. Warto przyłożyć się do analizy. Jednocześnie uspokajamy - nie będzie tych meczów wiele. To nie będzie nawet 5% wszystkich imprez. Nie ma więc, według naszych analiz, żadnego zagrożenia, że nowa kategoria "rozsadzi" Typera. Prosimy o kredyt zaufania. A jesienią i zimą - jak zawsze - rozliczycie nas z tego pomysłu.

7. Pakiety Premium - cena

Bez rewolucji, poziom z ubiegłego roku, wciąż taniej niż pojedynczy bilet na zawody: Pakiet Premium - 25 zł, Premium Plus - 37 . Wzorem z minionego roku, do 30 czerwca te ceny nie wzrosną. Od 1 lipca będzie można wykupić pakiety, ale już po cenie 35 i 55 zł.

8. Dodanie kanału płatności paypal

To także efekt korespondencji z Wami. Okazuje się, że co tydzień typuje mecze znacznie większa niż przypuszczaliśmy grupa kibiców - emigrantów, głównie z Wielkiej Brytanii i Irlandii. Nawet jeśli nie mogą bywać na meczach, nadal ściskają kciuki za swoje ulubione kluby. I bardzo się z tego powodu cieszymy. Teraz nie powinno być problemów z bankami, których system przelewy24 nie obejmował.

9. Nagrody - mniejsze, ale więcej, czy cenniejsze tylko dla elity?

To dylemat, którego nie chcemy rozstrzygać wyłącznie na podstawie zimowych ankiet. O ile system, jaki wypracowaliśmy dwa lata temu (każdy może grać za darmo, natomiast Pakiety Premium tę grę uprzyjemniają oraz dają możliwość walki o nagrody) został przyjęty ze zrozumieniem i co do zasady nie jest kwestionowany, o tyle pomysłów na idealną formułę nagradzania jest multum. A właściwie ilu zapytanych - tyle pomysłów. Podobnie jak z kwestią dodania II ligi, także tutaj zapytamy Was o zdanie w specjalnej ankiecie. Już niebawem pojawi się na stronie głównej Typera oraz na Fanpejdżu.

W edycjach 2014-2016 premiowaliśmy sowicie najlepszych, w roku 2017 (także pod wpływem Waszych propozycji) nieco uszczknęliśmy triumfatorom, by nagród było więcej i powędrowały do większej liczby graczy. Czy to się sprawdziło? Wydaje nam się, że tak. Jest to pewien problem organizacyjny dla nas - proces korespondencji ws. przekazania nagród, ich przygotowywania i wysyłania "troszkę" się wydłużył (wierzcie lub nie, ale ostatni spóźnialscy zgłosili się po nie w połowie lutego). Przy 50 wysyłkach niemal zawsze trafią się problemy z pocztą, listonoszem, a komuś pies zje awizo. Niemniej, jeżeli tak zagłosujecie, jesteśmy za utrzymaniem tego kierunku rozwoju. A najlepiej ulepszeniu go, by tych nagród było jeszcze więcej i były jeszcze ciekawsze. To wiąże się jednak nierozerwalnie z liczbą sprzedanych pakietów Premium oraz (to układ idealny) znalezieniem sponsorów - reklamodawców dla całego Typera lub klubów chętych do przekazania jakichś drobiazgów. Im Typer większy i prężniej działający, tym większa szansa na taką życzliwość. Grając, typując, polecając to innym wspólnie na to pracujemy.

10. Klasyfikacja generalna Kobiet

Cóż, przykra sprawa, ale nie ma co jej zamiatać pod dywan. Otóż podjęliśmy decyzję, że odrębna klasyfikacja pań pozostanie, ale kończyć się będzie wyłącznie honorowym wyróżnieniem. Bez nagród. Dlaczego? Jak to często bywa w starciu ambitnych pomysłów z rzeczywistością - najsłabszym ich ogniwem jest tzw. czynnik ludzki. Mówiąc wprost, pewna grupa panów - najpewniej wskutek możliwości zdobycia "łatwiejszych" nagród - miała problem z określeniem własnej tożsamości płciowej. To nie tylko kwestia tej ostatniej edycji, ale niestety, proceder ten nie zmalał. To nieuczciwe. Nie tyle nawet względem nas (bo te nagrody i tak komuś wyślemy - koszt ten sam), ale przede wszystkim względem tych dziewczyn - często świetnych znawczyń żużla i zagorzałych kibicek - które uczciwie typują, pod własnym nickiem, i świetnie się przy tym bawią.

Nie mamy uprawnień policji ani prokuratury, ściślejszej kontroli nie wdrożymy. Żenujących zdjęć z dowodem osobistym przy twarzy (możecie się śmiać, ale tak czynią od lat bukmacherzy), nie chcemy. W ogóle nie chcemy wchodzić na ten grunt i tracić na to czasu, bo nie o to chodziło u zarania Typera. To miała być zabawa. I nadal jako taką chcemy ją widzieć. Jeśli te 100 czy 200 zł ma powodować tego typu sytuacje, to wolimy, żeby pola do ich wystąpienia w ogóle nie było. 

Jest równouprawnienie - Panie będą miały swój odrębny ranking, ale o trofea główne walczyć będą na równi ze wszystkimi.

11. Większa ochrona Strażnika Typowań

Koło ratunkowe dla zapominalskich to - obok możliwości dokonywania zmian - jeden z najważniejszych profitów przysługujących nabywcom kont Premium. Do tej pory Strażnik mógł wytypować za Was 2 imprezy w sezonie (konto Premium) i 6 imprez (Premium Plus). Uznaliśmy, że to zbyt mało. Pamiętajmy, że bardzo wzrosła liczba typowań. W sezonie 2017 było ich dokładnie 188. W sezonie 2018 szacujemy, że osiągnie liczbę 240. Ci, którzy dorzucają się do rozwoju Typera, muszą otrzymać więcej. W 2016 roku "strzałów" Strażnika było 1/3, w 2017 - 2/6, w sezonie 2018 gwarantujemy 3 chronione typy (konto Premium) i 9 typów (Premium Plus).

12. Autoregeneracja - czyli jeśli Strażnik miał słaby dzień, nic nie tracisz

To nowy pomysł. Zasadniczo nasza sztuczna inteligencja częściej nas zawstydza niż zawodzi. Nie kieruje się żadnymi emocjami, sympatiami czy antypatiami - po prostu robi swoje. I kolejny sezon zakończył w ścisłej czołówce. W takim natłoku imprez zdarzają się jednak zawody bardzo trudne do wytypowania. Raz na kilka lat nawet Smolinski wygra GP. Jeżeli Strażnikowi zdarzy się osiągnąć spektakularne 0 pkt - wówczas posiadacz konta Premium nie straci tego "strzału". Uczciwie? Chyba tak.

13. Pakiety Premium - "czy pomagają zdobyć więcej punktów?"

Nieprzypadkowo w cudzysłowie - to autentyczne pytanie z jednej z Waszych ankiet. I bardzo dobrze, lubimy konkretne pytania. Co do tego, że z Pakietem gra się łatwiej i przyjemniej, nie ma wątpliwości (otrzymujecie wiele dodatkowych funkcjonalności niedostępnych dla kont standardowych), natomiast kwestia, jak przekładają się one na końcowe zdobycze punktowe (i czy w ogóle), także nas bardzo ciekawiła. Trochę zimowego liczenia i mamy odpowiedź:

2016 - posiadacze pakietow zdobyli 12% więcej pkt od kont darmowych
2017 - posiadacze pakietow zdobyli 15% więcej pkt od kont darmowych

Naturalnie nie da się wykluczyć tego, że po pakiety masowo sięgnęli najbardziej utalentowani typerzy, co pomogło w osiągnięciu tej przewagi. Tego już policzyć się nie da. Twarde fakty macie powyżej. Każdy sam zadecyduje, czy warto.

14. Ulepszenia w aplikacji mobilnej (pobierz)

Możliwość zarejestrowania nowego konta, logowanie za pomocą nazwy użytkownika, przegląd klasyfikacji serii rozgrywek, dodane wyświetlanie większej liczby szczegółów konta użytkownika (statystyki typowań), dodana strona "Moje wyniki".

15. Możliwość dodania własnego avatara oraz opisu "o sobie"

Od tego sezonu będziecie mogli dodać własną grafikę (np. zdjęcie, obrazek) oraz napisać kilka słów o sobie samym - dane te będą widoczne publicznie.

16. Możliwość obserwowania innych użytkowników

Ta funkcja pozwoli dodawać wybranych użytkowników do listy obserwowanych. Obserwowani użytkownicy będą także wyróżniani w klasyfikacjach punktowych oraz w komentarzach.

17. Dłuższe wypowiedzi w Kąciku Zwycięzcy (do 400 znaków)

Coś na co wielu czeka niczym na końcowy triumf. Zobaczyć własne słowa na stronie głównej, które przez tydzień będą czytali wszyscy, to rzecz godna zapamiętania. I chętnie z niej korzystacie. Były propozycje, żeby umożliwić wpisy nie tylko zwycięzcom każdej rundy, ale nie - tutaj będziemy konserwatystami. To przywilej i nagroda zarazem - i trzeba sobie na nią zasłużyć. Jak na wywiad z Drabikiem. Kto nie zasłużył, nie dostanie.

18. Dodatkowy sposób logowania

Oprócz dotychczasowego sposobu logowania (przy użyciu adresu e-mail), od nowego sezonu można zalogować się również przy użyciu swojej nazwy użytkownika.

19. Wyświetlanie handicapu dla zawodów ligowych w TyperBecie

Jak u bukmacherów - spodziewana różnica punktowa pomiędzy drużynami.

20. Dodane herby klubów w Rankingach Klubowych

 

FANELKA: Na początku punktacja nie wprowadzała mnie w emocje, ale gdy mozolnie pięłam się do góry... ~Administracja
aktualizowano:
pt, 9 marca, 4:27
Z 343. miejsca na drugie - dwa słowa od Experta_Emila, Wicemistrza 2017 i Mistrza 2016 ~Administracja
utworzono:
pt, 24 listopada 2017, 4:10
Nagrody, nagrody, nagrody... ~Administracja
aktualizowano:
pt, 27 października 2017, 21:42
Kalendarz typowań na ostatni miesiąc sezonu żużlowego 2017 ~Administracja
aktualizowano:
sb, 2 września 2017, 21:33
Wakacje czasem nowych klasyfikacji ~Administracja
aktualizowano:
pt, 23 czerwca 2017, 1:44
Ready… steady… Go! IV edycja Typera rusza z kopyta! ~Naczelny
aktualizowano:
sb, 1 kwietnia 2017, 7:21
Tako rzecze Mistrz... ~Naczelny
aktualizowano:
pn, 31 października 2016, 3:23
Nagrody za III edycję już znane ~Naczelny
utworzono:
sb, 22 października 2016, 6:27
Symulujemy! ~Naczelny
aktualizowano:
pt, 13 maja 2016, 18:02
Landshut vel Landshit, czyli przepraszamy za usterki ~Admin
aktualizowano:
cz, 5 maja 2016, 23:44
Składy na zaległy mecz Stal Rzeszów - Wanda Kraków ~Administracja
utworzono:
śr, 27 kwietnia 2016, 7:56
Jest rekord, są emocje! ~Naczelny
aktualizowano:
sb, 9 kwietnia 2016, 9:13
3...2...1... Jedziemy! ~Naczelny
aktualizowano:
sb, 2 kwietnia 2016, 5:24
Typerowa (R)ewolucja?! W każdym razie ruszamy w nowej odsłonie! ~Naczelny
aktualizowano:
cz, 31 marca 2016, 5:08
Tak nas widzicie - ujawniamy wyniki ankiety ~Naczelny
aktualizowano:
śr, 9 marca 2016, 18:36
Aż żal kończyć ten sezon... ~Naczelny
utworzono:
pn, 23 listopada 2015, 3:02
oficjalna aplikacja mobilna
Typera Żużlowego PoKredzie
na smartfony i tablety z systemem Android™
Pobierz z Google Play

ANKIETA
Komu będziesz kibicował w barażach o Ekstraligę?
TOP10 klasyfikacji generalnej
1.robbie15201
2.gregi14822
3.firstcorner14765
4.buraczek14761
5.Kalbar9914750
6.Fanjazz14683
7.rafal_tkocz14665
8.Adrian012114652
9.marcel14645
10.djoko108914624
TOP5 klasyfikacji generalnej kobiet
1.LaLi14454
2.luncia13931
3.FANELKA13911
4.Tajniak13843
5.iza.b1813832
KĄCIK ZWYCIĘZCY

Ogólnożużlowa łyżka dziegciu. W turniejach indywidualnych jeździ się 20 biegów, żeby później sprowokować wywrócenie kolejności w 2 wyścigach. Mistrzostwa narodowe są 40 wyścigami "o nic" z epilogiem finałowym, gdzie można zremisować 3:3 i... przegrać. Wartości w nowoczesnym żużlu: 60% komercji, 30% showbiznesu, 9% festyniarstwa, 1% sportu. W tym kierunku to zmierza. Z roku na rok coraz bardziej:(

Wygrana w tym typerze zawsze cieszy. Pozdrawiam wszystkich.
TOP5 klasyfikacji Ekstraliga
1.robbog73241
2.djkarol3177
3.Hucik3163
4.LaLi kobieta3141
5.Fanjazz3073
TOP5 klasyfikacji PLŻ
1.Szabla2780
2.GRUT19502775
3.mecenas_k2703
4.marcel2700
5.eXpert_emil VIP2696
TOP5 klasyfikacji 2. PLŻ
1.naphta2593
2.rafirafi762583
3.robanc2569
4.Barcelona2551
5.firstcorner2541
TOP5 klasyfikacji IMŚ
1.Kat19621730
2.Kalbar991600
3.Pabloo1590
4.tolo1585
5.adam01011580
TOP5 klasyfikacji Drużynowe
1.TheRagbus1190
2.Artis6191135
3.msz0310731125
4.estecu1090
djoko10891090
TOP5 klasyfikacji Krajowe
1.robbie2455
2.jotzet2430
3.stecu812400
4.goszki812370
5.gados2360
TOP5 klasyfikacji IME
1.monster80955
2.Bikabik81940
3.gorek79930
4.robbie910
kwakie13910
TOP5 klasyfikacji Pary
1.LegendaryM kobieta1840
2.apatorspeedway1795
3.Grosar771745
4.szczyx1710
5.dudzik441705
TOP10 klasyfikacji generalnej wg średniej
1.robbie 65,5
2.Kalbar99 64,1
3.gregi 63,9
4.buraczek 63,6
firstcorner 63,6
6.SzubarA 63,5
7.marcel 63,4
mg_gorek 63,4
9.Fanjazz 63,3
10.Adrian0121 63,2
TOP25 rankingu klubów wg średniej
1. [I] ROW Rybnik 56,62
2. [I] Polonia Piła 55,28
3. [I] Banici Wołów 54,41
4. [I] Lokomotiv Daugavpils 54,21
5. [I] Motor Lublin 53,90
6. [I] Unia Tarnów 53,85
7. [I] Unia Leszno 53,46
8. [I] Stal Rzeszów 52,73
9. [I] Polonia Bydgoszcz 52,61
10. [I] Ostrovia Ostrów Wlkp. 52,61
11. [I] Stal Gorzów 52,53
12. [I] Wanda Kraków 52,53
13. [I] Kolejarz Rawicz 52,21
14. [I] PSŻ Poznań 51,56
15. [I] Sparta Wrocław 50,72
16. [I] Start Gniezno 50,68
17. [I] Wybrzeże Gdańsk 50,38
18. [I] KS Toruń 49,88
19. [I] Kolejarz Opole 49,06
20. [I] KSM Krosno 48,95
21. [I] Falubaz Zielona Góra 48,73
22. [I] Włókniarz Częstochowa 48,45
23. [I] GKM Grudziądz 48,15
24. [I] Orzeł Łódź 47,47
25. [I] Śląsk Świętochłowice 46,60
stan na dzień 24 września

Z usług straznik Strażnika Typowań skorzystano łącznie 1221 razy


Sztuczna inteligencja
Nasze roboty typujące robot

Fakt Dnia
W sezonie 2017 przyznaliśmy łącznie 4,5 miliona punktów.

W celu poprawy jakości i komfortu użytkowania nasz serwis korzysta z plików ciasteczek (tzw. cookies).
Ustawienia przeglądarki internetowej pozwalają określić zasady przechowywania ciasteczek na Twoim komputerze.

Nasza Polityka Prywatności jest zgodna z przepisami wynikającymi z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w skrócie RODO.
Organizator Konkursu jest jednocześnie Administratorem Danych Osobowych.
Potrzebuję pomocy | O Typerze | Aplikacja mobilna | ikona Strona główna PoKredzie.pl
Typer Żużlowy PoKredzie.pl © 2014-2018 Wszystkie prawa zastrzeżone.
elast.net